Choroby reumatologiczne

Choroby reumatologiczne

Palec trzaskający to inaczej także palec strzelający, przeskakujący lub zatrzaskujący czy zakleszczające zapalenie ścięgna. Istotą choroby jest zapalenie więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca u ręki, na wysokości stawu śródręczno-palcowego.
Stan zapalny najczęściej rozwija się w obrębie palca serdecznego (znajduje się pomiędzy palcem środkowym a palcem małym), często także kciuka, a dalej palca środkowego, wskazującego, a najrzadziej małego. Choroba zazwyczaj dotyczy jednego palca, choć zajęcie kilku palców jednej lub obu rąk nie należy do rzadkości.

Przyczyny:

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że do jej rozwoju doprowadzają urazy mechaniczne (np. ucisk dłoni na twarde przedmioty) i powtarzające się przeciążenia mięśni, na co narażone są m.in. osoby robiące na drutach, grające na instrumentach, ręcznie tkające (np. dywany), zszywające dokumenty itp.
Prawdopodobieństwo wystąpienia palca trzaskającego jest wyższe także u osób z chorobami, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów (w tym przypadku zmiany zwykle dotyczą palca środkowego), cukrzyca, dna moczanowa, amyloidoza, mukopolisacharydoza.
Czynnikiem ryzyka jest także płeć. Palec trzaskający znaczenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza u tych w wieku 40-60 lat. Palec trzaskający to także często problem ciężarnych, co jest wynikiem zwiększonego oddziaływania hormonów.

Objawy:


  • problemy (początkowo niebolesne) ze zgięciem i wyprostowaniem palca. Podczas wyprostu dochodzi do przeskakiwania ścięgna pod więzadłem A1, czemu towarzyszy charakterystyczny trzask,
  • ból palca nad stawem śródręczno-paliczkowym – dołącza później i najpierw pojawia się podczas wyprostu palca,
  • zaczerwienienie skóry na zajętym przez zapalenie palcu, a czasami także opuchlizna,
  • niewielki, często bolesny przy dotyku, guzek (to zgrubiałe ścięgno) okolicy stawu śródręczno-paliczkowego po stronie dłoniowej.
Z czasem dochodzi do zablokowania palca podczas jego prostowania, w wyniku czego chory musi sobie pomagać, prostując palec przy użyciu drugiej ręki. Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, może dojść do utrwalonych przykurczów stawowych w stawach międzypaliczkowych bliższych, a dalej do upośledzenia funkcji ręki.

Leczenie:


Operacje wykonuje się również wtedy, gdy:

  • jest kilka palców przeskakujących
  • stan zapalny trwa dość długo (dłużej niż 6 miesięcy)
  • pacjent cierpi na cukrzycę, dnę moczanową.

Operacja palca trzaskającego polega na przecięciu więzadła A1, dzięki czemu ścięgna w pochewce mogą się swobodnie przesuwać. Inaczej może wyglądać operacja pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. U nich często zamiast przecięcia więzadła A1 trzeba wykonać wycięcie zmienionej zapalnie błony.
Operacja jest standardowym i skutecznym sposobem leczenia, dodatkowo nie jest skomplikowana, ryzyko wystąpienia powikłań (krwiak, zakażenie okolicy operowanej) jest bardzo małe, a dodatkowo umożliwia znaczną poprawę funkcji ręki oraz szybki powrót do aktywności.

Choroba DeQuervaina

Choroba DeQuervaina występuje dość często, a jej rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu zapalenia, nadwrażliwości na dotyk, często pojawiającego się zgrubienia ścięgien prostowników w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej.

Leczenie choroby DeQuervaina należy rozpocząć od podania niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz wstrzyknięcia steroidów do pochewki. Niestety leczenie zachowawcze dość często kończy się niepowodzeniem i wskazane jest leczenie operacyjne, polegające na rekonstrukcji pochewek ścięgien prostowników.

Synowektomia

Synowektomia jest rodzajem operacji chirurgicznej, polegającej na usunięciu błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu wykonuje się głównie u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), które charakteryzuje się symetrycznym i przewlekłym zapaleniem błony maziowej. Zabieg poprawia sprawność stawu, likwiduje ból i opóźnia proces destrukcji.