Leczenie żylaków klejem
Leczenie żylaków klejem
Chirurgia naczyniowa i flebologia
Zabieg metodą klejenia żylaków kończyn dolnych w większości przypadków może zastąpić metodę klasycznej, chirurgicznej operacji. Leczenie żylaków klejem to nowoczesna metoda, gwarantująca długotrwały efekt leczenia (w 95 %), charakteryzująca się wysoką skutecznością przy zamykaniu dużych żylaków, których średnica przekracza nawet 10 mm.
Zabieg przeprowadzony jest z użyciem tylko jednej igły i kleju tkankowego. W trakcie zabiegu wykonuje się tylko jedno wkłucie, przez które do światła żyły umieszcza się cewnik z klejem tkankowym zamykającym światło naczynia. Zabieg jest małoinwazyjny, bezbolesny, wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Procedura zamknięcia żylaków trwa około 10-40 min.
Po zabiegu pacjent wraca natychmiast do codziennych aktywności, okres wstrzymywania się od aktywności fizycznych jest krótszy niż przy wykorzystaniu innych metod leczenia. Po zabiegu nie ma konieczności stosowania pończoch uciskowych. Zabieg można wykonać również latem, ponieważ w okresie pozabiegowym nie ma potrzeby unikania słońca. Dodatkową zaletą są efekty estetyczne – brak blizn po nacięciu skóry oraz małe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na skórze i stanów zapalnych w okolicach miejsc poddawanych zabiegowi.
Do zabiegu z użyciem kleju klasyfikują się pacjenci z przewlekłą niewydolnością żylną, chorzy z następującymi objawami: uczuciem ciężkości nóg, bólami nóg, nocnymi kurczami, świądem, zespołem niespokojnych nóg, zmianami zapalnymi skóry, samoistnymi krwawieniami, owrzodzeniami, ze stwierdzaną w USG niewydolnością głównego pnia żylnego.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są powierzchniowe lub głębokie zakrzepice naczyń żylnych, alergia na środki znieczulenia miejscowego, ciąża, ciężka choroba układowa, infekcje, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych.